Zaburzenia erekcji, jednym z poważnych powikłań cukrzycy

Skąd problemy ze wzwodem u diabetyków?

Cukrzyca jest czynnikiem, który zwiększa około trzykrotnie ryzyko problemu z potencją względem populacji niechorującej. Problemy ze wzwodem pojawiają się w każdym typie cukrzycy, przy czym znacznie szybciej w cukrzycy typu 1. W przypadku niektórych mężczyzn, problemy z erekcją mogą być pierwszym objawem choroby! Jako przyczyny kłopotów ze wzwodem w cukrzycy wskazuje się dwa następujące mechanizmy:

1. angiopatie, czyli zmiany w naczyniach krwionośnych

2. neuropatie, czyli uszkodzenie nerwów-podstawowych struktur układu nerwowego

Jak angiopatie wpływają na problemy z erekcją?

Jednym z późnych powikłań cukrzycy są uszkodzenia naczyń krwionośnych. Prowadzi to do ich niedrożności, co skutkuje zwężeniem ich światła i zmniejszeniem ilości przepływającej krwi. Prowadzi to do uszkodzenia przede wszystkim nerek i oczu, do niedokrwienia kończyn (szczególnie dolnych). Zmiany mogą lokalizować się tak naprawdę we wszystkich naczyniach organizmu. Jeśli lokalizacja ta będzie dotyczyć obrębu tętniczek i naczyń włosowatych prącia mężczyzny to będzie to skutkowało zmniejszonym napływem krwi do ciał jamistych penisa, czego efektem będą właśnie zaburzenia potencji.

Neuropatia cukrzycowa-wpływ na zaburzenia potencji

Główną rolę w zaburzeniu erekcji odgrywa neuropatia w obrębie współczulnego układu nerwowego. To właśnie on zawiaduje różnymi czynnością narządów wewnętrznych, w tym reguluje wzwód i erekcję. W przewlekle trwającej cukrzycy, nadmiar zgromadzonego cukru (glukozy) prowadzi do degeneracji neuronów, co znacznie osłabia tempo przewodzenia bodźców nerwowych. Prowadzi to do spowolnionego dostawania się bodźców pobudzających do wzwodu, co skutkuje jego zaburzeniem. Doprowadzenie cukrzycy do dobrego wyrównania powoduje znaczne spowolnienie tego procesu.

Przyczyną zaburzeń erekcji mogą być inne choroby wywołane cukrzycą

Zarówno mikro- jak i makroangiopatie są czynnikiem przyspieszającym rozwój miażdżycy w przebiegu przewlekłej cukrzycy. Miażdżyca jest chorobą, która prowadzi do znacznego zmniejszenia światła naczyń krwionośnych, co w konsekwencji może prowadzić m.in. do niedokrwienia prącia. Blaszki miażdżycowe odkładające się w naczyniach doprowadzających krew do ciał jamistych penisa powodują zmniejszenie intensywności i szybkości napływu krwi w trakcie podniecenia seksualnego. Skutkuje to upośledzeniem ich właściwego napełniania i stwardnienia. W konsekwencji prowadzi to do wydłużenia czasu potrzebnego na osiągnięcie erekcji, do niepełnego wzwodu oraz przedwczesnego jego zakończenia.

Źródło: https://www.aptekakamagra.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *