Po jakie leki sięgają najczęściej Polacy?

Z badań rynku wynika, że Polacy coraz powszechniej sięgają po leki dostępne bez recepty. Wpływa na to ich coraz szersza dostępność, oraz problemy ze służbą zdrowia. Coraz więcej naszych rodaków decyduje się leczyć na własną rękę, korzystając z informacji zdobytych poza gabinetami lekarskimi, sięgając po reklamy, informacje z internetu i opinie znajomych. Niestety nie jest to obojętne dla zdrowia – na przykład od czasu udostępnienia w wolnym obrocie wielu środków przeciwbólowych rośnie liczba osób z zaburzeniami pracy nerek i wątroby. Niewłaściwe dawkowanie oraz niekontrolowane mieszanie substancji czynnych zawartych w medykamentach i suplementach diety zamiast pomóc, może spowodować poważne problemy ze zdrowiem.

Ranking popularności leków

Zdecydowanie najpopularniejsze spośród kupowanych przez Polaków leków są preparaty przeciwbólowe. Ich łatwa dostępność i skuteczność zachęca do stosowania, choć należy pamiętać, że często to właśnie ból jest jedynie objawem poważniejszej choroby i jego tłumienie nie rozwiązuje problemu. Równie popularne są środki przeciwko przeziębieniom i grypie oraz preparaty uspokajające i nasenne.

Popularne suplementy diety

Chętnie kupujemy również suplementy diety i zioła oraz dermokosmetyki. Rynek tego rodzaju preparatów rośnie z roku na rok w sposób niemal zupełnie niekontrolowany, a reklamy zachęcają nas do stosowania większej ilości preparatów. Do najpopularniejszych suplementów należą preparaty witaminowo-minerałowe, witaminy (szczególnie witamina D i C). Na rynku ziół panują najpopularniejsze szałwia, mięta, rumianek i melisa.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *